Qwenselin talossa

Minua on jo vuosia kiehtonut Turun keskustassa sijaitseva Qwenselin talo. Samassa pihapiirissä sijaitsee Cafe Qwensel sekä Apteekkimuseo ja Qwenselin talo.

Olimme kesällä hääpäivän vietossa Turussa ja silloin kävimme vaan sisäpihaa ihastelemassa, mutta nyt minulla oli mahdollisuus tutustua paikkaan tarkemmin.


Kesällä ulkopöydät olivat täynnä ihmisiä.

Aamukävely Halistenkoskelle ja takaisin oli saanut minut nälkäiseksi. Talsin suoraa päätä 1700-luvun tunnelmaan Turun vanhimman talon pihapiiriin.

Matalat oviaukot, narisevat lattialankut ja rauhallinen tunnelma. Vitriinissä suolaisia piirakoita ja makeita kakkuja.

Tein tilaukseni ja valitsin istumapaikkani lämpimän takan ääreltä. Teki aika hyvää ulkoilun jälkeen istahtaa alas. Sain tovin olla kahvilan ainoa asiakas.

Kaunis lounaani sisälsi haudutettua teetä, pinaattista piirakkaa ja täytelöistä suklaakakkua. Oikein makoisia kaikki. Haaveilin, että joskus voisi tulla kahvilan iltapäiväteestä nauttimaan hyvässä seurassa.


Siinä istuskellessani sain päähäni hankkia museokortin. Oli sopivasti tarjoushinnallakin. 

Marssin siitä suorin tein museon puolelle.


Museossa oli muutama asiakas lisäkseni, joten kaikessa rauhassa sai tutustua tiloihin.


Rakennuksessahan ei ole koskaan sijainnut apteekkia, mutta sisältö on Suomen apteekeista koottu. Upea myymäläkalustus on Oulusta alunperin.



Yksityiskohtien ihailijalle silmäkarkkia usean huoneen verran.



Laboratorio ja yrttihuonekin museosta löytyy. Entisaikojen apteekkareilla ollut melko monipuolinen työnkuva.




Apteekkiperinteen lisäksi museo esittelee paikallisen eliitin elämää tuolta ajalta. 



Vanha tapetti oli lempparini asunnon puolelta!


 Lämmin suositus Qwenselin talon kokonaisuudelle!


Museon sivut: https://qwensel.fi/


Kommentit

Suositut tekstit