MATKALLA: Slovenia - Stara Fužina
(Kuvia viime vuoden Slovenian reissulta)
Majoitumme loman alun Stara Fužinan kylässä, maan luoteisosassa. Bookingin kautta löytyi söpö asunto. Omistajat asuivat itse naapurissa.
Mostnican alppijoki virtasi vieressä vauhdikkaasti ja lehmät kulkivat talon edestä päivittäin laitumelle ja takaisin.

Yläkerran makuuhuoneessa oli iso kattoikkuna, josta pystyi ihastelemaan maisemia. Säät olivat vaihtelevia, joten maisematkin olivat päivittäin vähän erilaisia. Aamuisin maisema oli pilvinen ja sateinen.

Asunto oli hyvin rauhallinen ja oikein siisti.
Ensimmäisenä päivänä lähdimme samantien tutustumaan lähipolkuihin, joille pääsi heti joen vastarannalta.
Polulla oli esiteltynä erilaisia kasveja pienin kyltein.
Sadepilvet lähestyivät kovaa vauhtia vuoren yli, joten laskeuduimme rinteeltä takaisin kohti kylää.
Ensimmäisenä iltana suuntasimme lähiravintolaan illalliselle.
Pois ei tarvinnut lähteä nälkäisenä. Paikallinen perunamuhennus oli hurjan hyvää! Sitä tuli syötyä useampaan otteeseen. Gluteenittoman ruokavalion kanssa ei ollut minkäänlaisia vaikeuksia reissun aikana.
Kylässä oli myös automaatti kadulla, josta sai ostaa paikallisia tuotteita. Ostimme ainakin kananmunia ja jogurttia.
Yhtenä iltana kävimme Bohinj-järven rantaravintolassa istuskelemassa.

Kuljimme peltotietä pitkin rantaan auringon vielä paistaessa taivaalla.
Laakso näytti upealta ilta-auringossa.
Terassilta sai aika äkkiä siirtyä katon alle sateensuojaan, mutta mikäpäs siinä. Viihtyisää oli silti.
Takaisin tallusteltiinkin tihkusateessa ja ihasteltiin kauniita vanhoja rakennuksia.
Itse kylästä ei juurikaan ole valokuvia. Olimme päivät retkeilemässä ja sadekelillä ei ole viitsinyt kauheasti kaivella kameraa esille. Iso suositus kuitenkin tuolle Bohinj-järven seudulle, jos etsii rauhallista paikkaa majoittua lähellä retkikohteita.
Kommentit